archiwum

„TY CHYba czytasz”

Najpierw czytamy dzieciom, potem czytamy razem z dziećmi aż w końcu dzieci zostają z książkami sam na sam i czytać możemy obok siebie. Festiwal Książki „TY CHYba czytasz?” to propozycja rodzinnego święta czytania. W piątek 28. września zapraszamy do Mediateki na wyjątkowy Budyń Julka Tuwima – koncert a w sobotę od rana można odkrywać tajemnice biblioteki z Detektywem Luppą, wziąć udział w ciekawych warsztatach, albo posłuchać jak znani tyszanie czytają najmłodszym. Zapraszamy! Na warsztaty obowiązują zapisy, ale na koncert, animacje i opowieści futbolowe można po prostu wpaść bez zapowiedzi.

 HARMONOGRAM:

 PIĄTEK 28. WRZEŚNIA:

18:00 – koncert BUDYŃ JULKA TUWIMA

SOBOTA 29. WRZEŚNIA:

10:00 – 11:45: „BUŁKA Z MASŁEM”- śniadanie literackie

10:00 – 14:00: „TAJEMNICA ZAGINIONEJ KSIĄŻKI” – animowany spacer po Mediatece dla rodzin z Detektywem Luppą

10:00 – 12:00: „OPOWIEŚCI FUTBOLOWE” – prowadzenie: Jarek Kaczmarek (5+)

11:00 – 12:00: „MUZYK TO REŻYSER FILMOWY”- prowadzenie: Joanna Bronisławska aka Asi Mina (5+)

12:00 – 12:30: „URODZINY PROSIACZKA”- czytanie dla maluchów (2+)

13:30 – 15:00: „DŁUUUGIE KSIĄŻKI, czyli warsztaty tworzenia książek dla dzieci”- prowadzenie: Dominika Czerniak Chojnacka (6+)

15:00 – 18:00:  „KOMIKSOWO”- prowadzenie: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk (10+)

16:00 – 17:30: „BUNT!” – warsztaty ilustratorskie- prowadzenie: Paweł Mildner (8+)

PROGRAM- OPIS:

KONCERT BUDYŃ JULKA TUWIMA

Zapraszamy na rock’n’rollowy koncert Budyń Julka Tuwima! Szaleństwo, pozytywna energia i świetne teksty będące parafrazą wierszy znanego polskiego poety! Wielbiciele Słonia Trąbalskiego, Dyzia Marzyciela czy Maluśkiewicza przybywajcie tłumnie!

Koncert Budyń Julka Tuwima to inteligentne i żywiołowe piosenki dla dzieci, w których współczesne parafrazy wierszy Juliana Tuwima łączą się z rock’n’rollową energią. Muzykę skomponował Jacek Szymkiewicz, lider zespołu POGODNO, który do projektu zaprosił plejadę świetnych muzyków.

Skład: Joanna Zawłodzka, Jacek Budyń Szymkiewicz, Jarosław Kozłowski, Sebastian Pikula

Wstęp wolny; bez zapisów.

„BUŁKA Z MASŁEM” – śniadanie literackie

Uczta nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Wspólnie z zaproszonymi twórcami książek spotkamy się w mało oficjalnej sytuacji. Będą rozmowy, wspólne czytanie i… rysowanie.

Prowadzenie: silesiaczyta.pl

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„TAJEMNICA ZAGINIONEJ KSIĄŻKI” – animowany spacer po Mediatece dla rodzin z Detektywem Luppą

Tym razem Detektyw Luppa ma do rozwiązania trudną zagadkę. W tajemniczych okolicznościach zaginęła pewna bardzo cenna książka. Zapraszamy na niecodzienny spacer po Mediatece w towarzystwie szalonego detektywa!

Wycieczki odbywają się co godzinę (10:00, 11:00, 12:00, 13:00).

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„OPOWIEŚCI FUTBOLOWE” – prowadzenie: Jarek Kaczmarek

Opowieści futbolowe to spotkania odtwarzające sytuację z czasów, gdy całe rodziny, przyjaciele i sąsiedzi, dzieci i dorośli, gromadzili się przy radiowych odbiornikach, by w oczarowaniu słuchać głosu komentatora relacjonującego wydarzenia sportowe.

Załóż koszulkę z numerem ulubionego piłkarza, weź ze sobą szalik ukochanej drużyny. Przed nami powtórka  z mundialu! Bo opowieści, jak dobry mecz, są pełne emocji! W trakcie prowadzenia narracji i dryblingu między słowami ekspresyjny język komentatora sportowego przeniesie nas w świat sportowej gorączki! GOOOOOOOOOOOOOL!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Jarek Kaczmarek – absolwent polonistyki, były dziennikarz oraz nauczyciel języka polskiego, a obecnie: opowiadacz, gitarzysta, autor opowiadań, muzyki i tekstów piosenek, animator kultury, opowiadacz historii z Grupy Studni O. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematyką dotykająca współczesnej wyobraźni. Autor książek „Gole wszech czasów”, „Suarez. Nigdy nie będziesz sam”, „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”.

 

„MUZYK TO REŻYSER FILMOWY”- prowadzenie: Joanna Bronisławska aka Asi Mina

Powracamy do spotkań na bazie fenomenalnej książki M.U.ZY.K.A autorstwa Michała Mendyka i Michała Libery wydanej przez oficynę Dwie Siostry. Tyle ciekawych wątków nie zostało jeszcze poruszonych! Na przykład jaki kształt miałaby Twoja ulubiona piosenka? Spróbujecie ją narysować? Przywołać jej kolor, rozmiar i wymiar? Na 100% znacie Walta Disneya, ale czy słyszeliście o Carlu Stallingu? To on komponował muzykę do wielu kreskówek i przyczynił się do wielkiego sukcesu tych bajek. Muzyka jest w nich idealnie zgrana z obrazem. Wspólnie stworzymy soundtrack do kreskówki i na chwilkę staniemy się taperami. Nie mylić z tapirami! A kto to taki? Dowiecie się na spotkaniu!

Wstęp: 20 pln (opiekun i dziecko);

Joanna Bronisławska aka Asi Mina – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer, które współtworzyła z bratem Wojciechem Kucharczykiem. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Współpracuje z wieloma artystami z kraju i ze świata.Od stycznia 2017 roku prowadzi cykl audycji dla dzieci i rodziców Aukso4Kids we współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

„URODZINY PROSIACZKA”- czytanie dla maluchów

Jaki prezent przyniosła kura na pierwsze urodziny Prosiaczka? Dlaczego Borsuk- najlepszy przyjaciel o imprezie zapomniał? Co działo się podczas drugich urodzin? Bohaterem spotkania będzie – znany z książek Aleksandry Woldańskiej – Płocińskiej – Prosiaczek. Na milusińskich będą czekały niespodzianki, m.in. wielka pluszowa świnia i kolorowe balony! Odświętne urodzinowe stroje mile widziane!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

„DŁUUUGIE KSIĄŻKI, czyli warsztaty tworzenia książek dla dzieci”- prowadzenie: Dominika Czerniak Chojnacka

Stworzenie książki to nie jest łatwa sprawa. Ale kiedy działa się wspólnie… wtedy może powstać coś niesamowitego i… bardzo długiego.

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Dominika Czerniak-Chojnacka- grafik ilustrator, plakacista; doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, magister etnologii i antropologii kulturowej, z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu promującego niewydane książki autorskie „Regał – spotkania z książką autorską”. Zajmuje się zagadnieniem książki autorskiej, książki obrazkowej, chorób ukrytych i „nową” obrzędowością rodzinną. Pisze wiersze i krótkie teksty, ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Współpracuje z licznymi wydawnictwami (m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry, Babaryba, Egmont), magazynami (KUKBUK, Twoje Dziecko, hellozdrowie.pl), bibliotekami i licznymi ośrodkami kultury, dla których projektuje rozbudowane identyfikacje wizualne, plakaty i materiały promocyjne.

„KOMIKSOWO” – prowadzenie: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk

Warsztaty dla miłośników komiksów chcących zgłębić tajniki pracy. Wymyślanie bohaterów, ciekawych historii i dialogów,a potem szkicowanie, rysowanie, poprawianie… oto wyzwanie dla adeptów sztuki tworzenia historii „z dymkiem”! Zapraszamy na spotkanie z twórcami serii przezabawych komiksów „Lil i Put”.

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Maciej „Maiki” Kur – scenarzysta i animator,  reżyser seriali animowanych (Hip-Hip i Hurra, Żubr Pompik) oraz filmów dokumentalnych (Witold Giersz, Sztuka Animacji). Wraz z Piotrem Bednarczykiem autor serii komiksowej „Lil i Put” (nagrodzonej Nagrodą imienia Janusza Christy, obecnie ukazującej się w magazynie „Nowa Fantastyka” oraz podręcznikach szkolnych „Między nami”) oraz jeden ze scenarzystów serii „Kajko i Kokosz – nowe przygody”. Ze Sławkiem Kiełbusem tworzy komiksy przyrodnicze do magazynu „Salamandra”, a od roku 2018 scenarzysta serii „Oskar i Fabrycy” (rys. Mietek Fijał). Autor książki dla dzieci „Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista”. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E. C. Segar, Allan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Piotr „Bedyk” Bednarczyk –  absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, rysownik. W roku 2017 trafił na łamy podręcznika szkolnego do języka polskiego. Współautor oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu Kajko i Kokosz – Nowe przygody. Storyboardzista oraz autor projektów plastycznych do filmów animowanych. Twórca murali członek kolektywu Świeżo Malowane. Miłośnik komiksów od małoluda.

„BUNT!” – warsztaty ilustratorskie – prowadzenie: Paweł Mildner

Zapraszamy wszystkich zbuntowanych, kontestujących, protestujących! Szczególnie tych w wieku nastoletnim. Wspólnie będziemy nie zgadzać się, tworzyć hasła rewolucyjne, wyrażać głos oburzenia! Ma być tak, jak Ty chcesz! Nikt Tobie nie będzie nic kazał! Nikt Tobą nie będzie rządził! To Ty decydujesz o sobie i swoim świecie!

Wstęp wolny; obowiązują zapisy: 32 438 04 81, 32 438 04 11.

Paweł Mildner– ilustrator i grafik. Na co dzień pracuje dla czasopism i wydawnictw książkowych, prowadzi też warsztaty ilustracyjne. Czasami wymyśla własne książki, maluje obrazy i graffiti. Autor ilustracji do książek: „Rebelia. Urządź to po swojemu”, „Ptakty”, „Ciekawe co mysli o tym królowa”.

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Tychy, Miejskiej Publicznej Biblioteki w Tychach, Fundacji PZU.

——————————————————————————————————————–

„Parkatoniki w Gorzowie”

„Parkatoniki w Gorzowie” to projekt polegający na organizacji cyklu wydarzeń artystyczno -kulturalnych o charakterze happeningu w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej Gorzowa Wielkopolskiego. Wydarzenie ma na celu urozmaicenie oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta, niwelowanie barier w dostępie do kultury.

Parkatoniki to mobilne skrzynki teatralne, w swoim kształcie i konstrukcji przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie, gdzie fotograf stawał pod tkaniną, żeby móc zrobić zdjęcie. W naszym projekcie skrzynka jest odpowiednio większa i służyły prezentacji mini spektakli teatralnych, etiud w konwencji teatru lalek zilustrowanych muzyką klasyczną (Brahms, Offenbach, Strauss) Dwa Parkatoniki na statywie będą ustawiane w parkach, na placach zabaw, między blokami osiedla…  Z jednej strony skrzynki na siedzisku siada jeden widz, zakłada słuchawki (przez które słyszy muzykę), a dzięki otworowi w Parkatoniku, do którego zagląda obejrzy mini spektakl, który odegra dla niego aktor znajdujący się po przeciwnej stronie skrzynki.

W ramach projektu odbędą się 4 pokazy dwóch Parkatoników.

Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników.

Pokazy odbędą się wg następującego harmonogramu:

LOKALIZACJA TERMIN GODZINY
„Kwadrat” (Plac Nieznanego Żołnierza) 16 czerwca 2018r. 11.00 – 12:30
Park Wiosny Ludów 16 czerwca 2018r. 17:30 – 19:00
Park Górczyński 17 czerwca 2018r. 11:00 – 12:30
plac zabaw przy ulicy Dąbrowskiego 17 czerwca 2018r. 17:30 – 19:00

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Fotorelacja:

[nggallery id=136]

————————————————————

„Rower do opowiadania bajek”

„Rower do opowiadania bajek” to nasz najnowszy projekt skierowany do szerokiego grona odbiorców, w którym jedynym kryterium jest chęć uczestnictwa w wydarzeniu.

Główne działania będą opierały się na tradycyjnym pochodzącym z Japonii obrazkowym teatrze opowieści – Kamishibai. Aktor za pomocą różnorodnych środków (mobilnego – zamontowanego na ramie roweru – teatru, rysunków, instrumentów…) prezentuje opowieść. Przedstawienie zachęca odbiorców do aktywnego udziału, sprawia, że stają się więcej niż widzami.

Mimo swoich dalekowschodnich źródeł teatr Kamishibai jest obecnie corazpopularniejszy w wielu krajach Europy, jednak w swojej pierwotnej formie (na rowerze) nie był dotychczas realizowany w Polsce.

W ramach projektu powstały dwa mobilne teatry Kamishibai z ręcznie wykonanymi ilustracjami. Będą w nich prezentowane dwie autorskie opowieści: „Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” i „Czerwony balonik”.

Wydarzenie będzie odbywało się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej i będzie bezpłatne dla uczestników.

Wydarzenie składa się z dwóch części:

Część I – przedstawienie

Część II – warsztat; dzieci stworzą rysunki, wymyślą własną opowieść i zaprezentują ją przed zgromadzoną w parku publicznością.

  data godziny miejsce
1. 14.06.2018  

19.06.2018

17:00 – 18:30  

17:00 – 18:30

Park im. Wł. Reymonta w Łodzi
2. 12.06.2018  

13.06.2018

17:00 – 18:30  

17:00 – 18:30

Nowoczesna Strefa Rekreacji, Wypoczynku i Animacji w Parku im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi
3. 20.06.2018  

02.07.2018

16:00 – 17:30  

16:00 – 17:30

Park Podolski w Łodzi
4. 03.07.2018r.  

04.07.2018r.

14:00 – 15:30  

14:00 – 15:30

plac zabaw „Karolek” przy ulicy Kusocińskiego w Łodzi
5. 03.07.2018r.  

04.07.2018r.

17:00 – 18:30  

17:00 – 18:30

Park nad Jasieniem w Łodzi
6. 05.07.2018r.  

06.07.2018r.

17:00 – 18:30  

17:00 – 18:30

Plac zabaw w Parku na Młynku w Łodzi
7. 07.07.2018r.  

08.07.2018r.

17:00 – 18:30  

17:00 – 18:30

Plac zabaw ul. Legionów 39 w Łodzi  

 

Wydarzenie ma charakter plenerowy w związku z tym planowane terminy mogą ulec zmianie.

W ramach projektu odbędą się również dwa zamknięte pokazy na terenie dwóch domów dziecka w Łodzi.

Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Fotorelacja:

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” na Zdrowiu:

[nggallery id=135]

„Czerwony balonik” na Zdrowiu:

[nggallery id=137]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” w parku Reymonta:

[nggallery id=138]

„Czerwony balonik” w parku Reymonta:

[nggallery id=139]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” w parku Podolskim:

[nggallery id=140]

„Czerwony balonik” w Domu Dziecka na Lnianej:

[nggallery id=141]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” w Domu Dziecka na ul. Zbocze:

[nggallery id=142]

„Czerwony balonik” w parku Podolskim:

[nggallery id=143]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” na „Karolku”:

[nggallery id=144]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” w parku nad Jasieniem:

[nggallery id=145]

„Czerwony balonik” na „Karolku”:

[nggallery id=146]

„Czerwony balonik” w parku nad Jasieniem:

[nggallery id=147]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” na Młynku:

[nggallery id=148]

„Czerwony balonik” na Młynku:

[nggallery id=149]

„Niezwykła przygoda zaginionej skarpetki” na Legionów:

[nggallery id=150]

„Czerwony balonik” na Legionów:

[nggallery id=151]

————————————————————

„Parkatoniki na Targówku”

„Parkatoniki na Targówku” to projekt, który polega na organizacji cyklu wydarzeń artystyczno-kulturalnych o charakterze happeningu w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej w czerwcu i lipcu 2018 r. na terenie dzielnicy Targówek w Warszawie w celu urozmaicenia wakacyjnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Dzielnicy Targówek oraz ich rodzin.

Parkatoniki to mobilne skrzynki teatralne, w swoim kształcie i konstrukcji przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie, gdzie fotograf stawał pod tkaniną, żeby móc zrobić zdjęcie. W naszym projekcie skrzynka jest odpowiednio większa i służyły prezentacji mini spektakli teatralnych, etiud w konwencji teatru lalek zilustrowanych muzyką klasyczną (Brahms, Offenbach, Strauss) Dwa Parkatoniki na statywie będą ustawiane w parkach, na placach zabaw, między blokami osiedla…  Z jednej strony skrzynki na siedzisku siada jeden widz, zakłada słuchawki (przez które słyszy muzykę), a dzięki otworowi w Parkatoniku, do którego zagląda obejrzy mini spektakl, który odegra dla niego aktor znajdujący się po przeciwnej stronie skrzynki.

W ramach projektu odbędzie się 5 pokazów dwóch Parkatoników.

Wydarzenie jest bezpłatne dla uczestników.

Planowany harmonogram wydarzeń

l.p. data godzina lokalizacja
1. 02.06.2018r. 13:00 – 14:30 Skwer Wiecha (plac zabaw)
2. 02.06.2018r. 18:00 – 19:30 Skwer Bolesława Dubickiego (plac zabaw)
3. 03.06.2018r. 12:00 – 13:30 Ul. Bogumińska 22 (plac zabaw)
4. 03.06.2018r. 17:00 – 18:30 Plac zabaw przy ul. Sternhela i ul. Rolanda
5. 22.06.2018r. 18:00 – 19:30 VIII Ogród Jordanowski, Suwalska 13

Wydarzenie ma charakter plenerowy w związku z tym planowane terminy mogą ulec zmianie.

Fotorelacja z wydarzenia:

[nggallery id=134]

————————————————————

„Niezwykle skomplikowany żywot przedszkolaka”

 

Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu warsztatów twórczych (plastycznych i teatralnych) na terenie wybranych czterech przedszkoli w Łodzi (po 4 warsztaty w każdym przedszkolu):

  • Przedszkole Miejskie nr 99
  • Przedszkole Miejskie nr 39
  • Przedszkole Miejskie nr 185
  • Przedszkole Miejskie nr 17

Warsztaty są kierowane do najstarszych grup przedszkolnych (dzieci w wieku 5-6 lat).

Czas trwania jednych zajęć warsztatowych – ok. 45 min.

Projekt będzie realizowany od kwietnia do czerwca 2018r.

Przedszkola i dzieci biorące udział w projekcie nie ponoszą żadnych kosztów.

„Niezwykle skomplikowany żywot przedszkolaka” to projekt artystyczny realizujący działania z zakresu edukacji kulturowej i animacji społeczno-kulturalnej z elementami edukacji kulturalnej na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym.

Istotą projektu jest aby dzieci (uczestnicy warsztatów) na podstawie własnych przeżyć, doświadczeń i spostrzeżeń stworzyły opowieść, którą następnie przeniosą na język teatru. Wykorzystując własnoręcznie wykonane lalki i scenografię stworzą pudełkowy teatr, który następnie zaprezentują młodszym dzieciom uczęszczającym do przedszkola.

Cykl warsztatów składa się z następujących elementów:

– zapoznanie z innowacyjną formą teatru – teatr pudełkowy,

– tworzenie opowieści na podstawie przeżyć i spostrzeżeń dzieci,

– działania z wykorzystaniem kostek opowieści (’story cubes’)

– stworzenie przez dzieci teatrów pudełkowych, stworzenie lalek, scenografii, rekwizytów,

– pokaz teatrów pudełkowych młodszym grupom przedszkolnym (dzieci – dzieciom).

Przedszkole Miejskie nr 39

[nggallery id=129]

Przedszkole Miejskie nr 99

[nggallery id=130]

Przedszkole Miejskie nr 185

[nggallery id=132]

Przedszkole Miejskie nr 17

[nggallery id=133]

Zadanie „Niezwykle skomplikowany żywot przedszkolaka” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

 

                       

———————————————————————————————————————————

Parkatoniki w Lublinie

Parkatoniki na Festiwalu Legend Lubelskich.

23 września 2017r. na Placu Rybnym w Lublinie pojawiły się trzy Parkatoniki.

Odbyły się trzy pokazy Parkatoników:

godz. 10:00-11:30 / 12:30-14:00 / 15:00-16:30

Parkatoniki to mobilne skrzynki teatralne, w których można obejrzeć krótkie spektakle teatralne.

To wyjątkowe spotkanie z teatrem, bliskie spotkanie widza z aktorem.

Serdecznie zapraszamy do Lublina. Cały program wyjątkowego festiwalu dostępny pod linkiem:

https://lublin.eu/turystyka/dzieje-sie/projekty-turystyczne/festiwal-legend-lubelskich

———————————————————————————————————————————

„Brzydkie kaczątko” w Danii.

„Brzydkie kaczątko – spektakl i warsztaty dla dzieci i opiekunów” to projekt realizowany przez Fundację Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie! kierowany do Polonii i Polaków za granicą. Fundacja – ależ Gustawie! odwiedziła dwie miejscowości w Danii – Odense i Sonderborg. Podczas wizyt został zaprezentowany spektakl pt. „Brzydkie kaczątko”. To interaktywne przedstawienie adresowane do dzieci w wieku 3 – 14 lat i ich opiekunów. Przedstawienie porusza istotne społecznie tematy takie jak wyobcowanie, samotność wśród ludzi, tolerancja… , które są niezwykle aktualnymi tematami dla osób przebywających poza granicami swojego kraju. Walorem spektaklu jest fakt, że jego scenariusz powstał na podstawie znanej baśni H. Ch. Andersena, ale została ona przetransponowana na współczesne warunki, dostosowana do percepcji współczesnego odbiorcy. Spektakl został zrealizowany w technice teatru lalek połączonego z grą aktorską w żywym planie. Forma spektaklu pozwala widzom (w szczególności dzieciom) stopniowo oswajać się z językiem polskim. W przedstawieniu pada niewiele słów, jest ono zbudowane na odgłosach, monosylabach, pojedynczych, prostych słowach.

Aktorzy Fundacji poprowadzili także warsztaty pospektaklowe z zakresu edukacji teatralnej. Warsztaty obejmują zajęcia z zakresu sztuki polskiego teatru, uczestnicy poznają podstawowe pojęcia teatralne a także zapoznają się z technikami wykorzystywanymi w polskim teatrze lalek, poznają ich budowę, sposoby animacji, będą miały okazję animować prawdziwymi lalkami teatralnymi. W ramach warsztatów zostanie zorganizowany pokaz, jak w domowych warunkach, wykorzystując klasykę polskiej literatury dziecięcej, można tworzyć teatr. Aktorzy poinstruowali uczestników, jak z rzeczy dostępnych w każdym domu można stworzyć lalki teatralne i skonstruować mały teatr. Działanie to ma na celu inspirowanie środowisk polonijnych do podejmowania twórczych działań w oparciu o dorobek polskiej kultury.

Wydarzenie odbyło się w:

Sonderborg – 19. sierpnia 2017r., godz.: 13:00, Biblioteka Miejska (Kongevej 19)

[nggallery id=125]

Odense – 20. sierpnia 2017r., godz.: 14:00, Toldbodgade 5, 5000 Odense C

[nggallery id=126]

Raport ewaluacyjny Brzydkie kaczątko w Danii

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

———————————————————————————————————————————

Parkatoniki – II edycja

Parkatoniki to 3 małe skrzynki teatralne, które będzie można spotkać w przestrzeni miejskiej. Parkatoniki nieco przypominają stary aparat fotograficzny, ale można w nich zobaczyć ruchomy
obraz.
To wyjątkowe spotkanie widza z aktorem; jednorazowo spektakl w Parkatoniku może obejrzeć jeden widz. W każdym Parkatoniku bęzie można zobaczyć inne przedstawienie. Parkatoniki są wyposażone w oświetlenie, scenografię i specjalnie stworzonych miniaturowych bohaterów.

Pokazy Parkatoników:
7. czerwca – Szpital im. M. Kopernika (pokaz zamknięty)
8. czerwca – Szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (pokaz zamknięty)
9. czerwca – Przedszkole nr 23, Przedszkole nr 99 (pokaz zamknięty)
13. czerwca, godz. 15:30 – 17:30 – Pasaż im . A. Rubinsteina
20. czerwca – Szpital im. M. Kopernika (pokaz zamknięty)
21. czerwca, godz. 17 – 19 – Pasaż Abramowskiego
22. czerwca, godz. 14 – 16 – Park im. H. Sienkiewicza
23. czerwca, godz. 17 – 19 – Górka Widzewska
8. lipca, godz. 10 – 12 – Park Żródliska
10. lipca, godz. 14 – 16 – Świetlica Podwórkowa (ul. Pomorska 54)

Projekt Parkatoniki jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Fotorelacja z realizacji projektu:

7. czerwca – Szpital im. M. Kopernika

[nggallery id=115]

8. czerwca – Szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

[nggallery id=116]

9. czerwca – Przedszkole nr 23

[nggallery id=118]

9. czerwca – Przedszkole nr 99

[nggallery id=117]

13. czerwca – Pasaż Rubinsteina

[nggallery id=119]

20. czerwca – Szpital im. M. Kopernika

[nggallery id=120]

21. czerwca – Pasaż Abramowskiego

[nggallery id=121]

23. czerwca – Górka Widzewska

[nggallery id=122]

8. lipca – Park Źródliska

[nggallery id=123]

10. lipca – Świetlica podwórkowa

[nggallery id=124]

———————————————————————————————————————————

 

…czemuż Ty jesteś Romeo!

plakat-romeo

„…czemuż ty jesteś Romeo” to najbardziej chyba odważny w swojej formie ze wszystkich dotychczasowych projektów Gustawa.

Tym razem wyszliśmy z klasycznym tekstem dramatu W. Shakespeara „Romeo i Julia” w przestrzeń miejską. Aktorzy zaprezentowali fragmenty sceny balkonowej w nieoczekiwanych miejscach. Widzami byli przypadkowi przechodnie.

Wykorzystując klasyczny tekst chcielibyśmy powiedzieć o współczesnym świecie, o podziałach w nim panujących, o możliwości porozumienia, poszukiwania wspólnego języka a także o sile miłości, która jest wartością uniwersalną.

W krótkich scenach spotkają się dwa światy, które z różnych powodów nie mogą się połączyć. Romeo i Julia nie mogli być razem, ponieważ pochodzili z dwóch skłóconych ze sobą rodów, czy we współczesnym świecie możliwe jest takie spotkanie?

Realizując projekt chcemy spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie, chcielibyśmy skłonić widzów do refleksji na temat podziałów na różnych płaszczyznach.

Wydarzenie miało charakter happeningu.

Inscenizacja była odegrana w różnych lokalizacjach na terenie Łodzi w godzinach wieczornych.

Elementem projektu była także prezentacja zdjęć dokumentujących realizację zadania na słupach ogłoszeniowych.

Zadanie „Czemuż ty jesteś Romeo” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

logo_wer_horyzont_zhaslem_pl_kolor                    logosp1

logotyp-cn

Łódź, Traugutta 5, 29.10.2016

[nggallery id=113]

Łódź, Piotrkowska 88, 29.10.2016

[nggallery id=112]

Łódź, pasaż Schillera, 21.10.2016

[nggallery id=111]

Łódź, woonerf przy Traugutta, 19.10.2016

[nggallery id=110]

Łódź, OFF Piotrkowska, 16.10.2016

[nggallery id=109]

Łódź, Piotrkowska/6-go Sierpnia, 01.10.2016

[nggallery id=104]

———————————————————————————————————————————

 

Brzydkie kaczątko – II edycja.

2

Tak się szczęśliwie złożyło, że jesienią 2016 r. Gustaw z  projektem kulturalnym „Brzydkie kaczątko – II edycja” ponownie wyruszył w Polskę. Tym razem odwiedziliśmy maleńkie miejscowości w woj. lubelskim oraz w woj. łódzkim.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4-kopia

Patroni medialni:

logo_radio_lodz

logo_czasdzieci_jpg_300px

logo_niebieskie_przezroczyste_poleochronne

raport ewaluacyjny Brzydkie kaczątko – II edycja

Harmonogram naszych działań w woj. lubelskim:

terminy-lubelskie

Fotorelacja:

Grabów

[nggallery id=108]

Sulejów

[nggallery id=107]

Żychlin

[nggallery id=106]

Nieborów

[nggallery id=105]

Głowno

[nggallery id=103]

Piątek

[nggallery id=102]

Wola Krzysztoporska

[nggallery id=101]

Werbkowice

[nggallery id=100]

Nieledew

[nggallery id=99]

Mircze

[nggallery id=98]

Mieniany

[nggallery id=97]

Hrubieszów

[nggallery id=96]

Łaszczów

[nggallery id=95]

Tyszowce

[nggallery id=94]

Dołhobyczów

[nggallery id=93]

Dubienka

[nggallery id=92]

Moniatycze

[nggallery id=91]

Horodło

[nggallery id=90]

———————————————————————

A właśnie, że teatr!

6-kopia

Jesienią 2015 r. Gustaw był na Podlasiu.

„A właśnie, że teatr” to projekt realizowany przez Fundację – ależ Gustawie! kierowany do mieszkańców małych miejscowości na terenie województwa podlaskiego.

Chcielibyśmy integrować poprzez kulturę przedstawicieli różnych grup, mówić i przekonywać, że kultura łączy a obce jej są podziały i wykluczenie.

Wydarzenie bezpłatne dla wszystkich uczestników.

Projektem zostało objętych 7 placówek edukacyjnych: przedszkola, punkty przedszkolne, szkoły podstawowe, zespoły szkół.

Elementami zadania były:

– kierowane do dzieci (3 – 9 lat) warsztaty edukacji teatralnej i warsztaty plastyczno teatralne,

– twórcze warsztaty dla kadry pedagogicznej. Opiekunowie grup otrzymają, przygotowany wcześniej, zeszyt metodyczny zawierający propozycje zabaw i eksperymentów artystycznych tematycznie łączących się ze spektaklem, stymulujących kreatywność oraz twórcze myślenie.

– spektakl „Wielka misiowa wyprawa na Księżyc”, który powstał na podstawie opowiadań dzieci. Na spektakl zostaną zaproszeni mieszkańcy, dzieci z rodzicami, dziadkami…

Raport ewaluacyjny projektu A WŁAŚNIE, ŻE TEATR

Projektowe plany Gustawa:

9 listopada 2015

Słobódka

10 listopada 2015

Kaletnik

12 listopada 2015

Stary Folwark

13 listopada 2015

Bakałarzewo

16, 17 listopada 2015

Olszanka

18 listopada 2015

Płociczno – Tartak

19, 20 listopada 2015

Filipów

 Projekt dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kult.Dost.                             4-kopia

Patroni medialni:

NIEBYWALE SUWALKI-1                          logo_czasdzieci_jpg_300px

———————————————————————————————————————————

Kolejny projekt Gustawa!

4-kopia

Tak się szczęśliwie złożyło, że już jesienią Gustaw z nowym projektem kulturalnym „Brzydkie kaczątko” ponownie wyruszy w Polskę. Tym razem odwiedzimy maleńkie miejscowości w górach i na Mazurach 🙂 a także Domy Dziecka w woj. łódzkim.

Gustaw ma pełne ręce roboty: dzwoni do Domów Kultury, umawia terminy, dogaduje szczegóły, a w międzyczasie tworzy lalki i scenografię do nowego przedstawienia.

O postępach w realizacji projektu będziemy Was na bieżąco informować 🙂

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4-kopia

Patroni medialni:

logo_radio_lodz

logo_czasdzieci_jpg_300px

———————————————————————————————————————————

 

Gustaw czytał w 102! Czytanie dziewiąte.

3-kopia

„TATA: Żyjemy w uniwersalnym kraju na dowolnym miejscu mapy, który graniczy z lewej strony z krajami bogatszymi i lepszymi, z prawej strony z krajami biedniejszymi i głupszymi, a u góry jest woda.
MAMA: Właśnie zaczynamy Wigilię. Rodzina jest najważniejsza.
TATA: Ogłuszyłem karpia o brzeg wanny i zabiłem, żebyśmy mogli razem, szczęśliwie zadławić się ością.
WSZYSCY: Wspaniale, wspaniale.”

Gdzie: Foto Cafe 102, ul. Piotrkowska 102, Łódź
Kiedy: 17 czerwca (środa), godz. 20.00
Czytamy: „Pustostan”
Napisała: Malina Prześluga
Wstęp: wolny
Ilość miejsc: ograniczona


Czytacze: Aleksandra Gałaj, Anna Maria Guzik, Adam Mortas, Szymon Nygard, Helena Osak, Marcin Sosiński, Anna Zadęcka

Porządkowa: Marynia Janus

[nggallery id=50]

———————————————————————————————————————————

Zostań aktorem, reżyserem, scenopisarzem Gustawa!

8

Fundacja – ależ Gustawie! poszukuje do współpracy studentów i absolwentów wydziałów:

– aktorstwa

– reżyserii

– scenopisarstwa

Jeśli chcesz zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się, szkolić warsztat we współpracy z zawodowcami oraz poznać niebanalnych ludzi napisz do nas.

Obecnie głównym projektem, do którego pragniemy Cię zaangażować to cykl czytań dramatów „Gustaw czyta w 102” odbywających się w klubie Foto Cafe 102 w Łodzi.  Jest to jedyna taka inicjatywa artystyczna w Łodzi, która da Ci możliwość pracy twórczej w niezwykłej przestrzeni i atmosferze.

Praca non profit, ale nie wykluczamy w przyszłości współpracy płatnej.

Swoje zgłoszenie  oraz CV wyślij na adres alezgustawie@gmail.com

Czekamy właśnie na Ciebie.

———————————————————————————————————————————

 

Zostań wolontariuszem Gustawa!

 

telefon 2

Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie! poszukuje wolontariuszy, którzy chcieliby współpracować przy okazji realizowanych przez nas projektów kulturalnych.

Szukamy osób zainteresowanych kulturą, aktywnych i otwartych na nowe wyzwania.

Oferujemy możliwość współpracy przy ciekawych inicjatywach kulturalnych, zdobycie cennego doświadczenia i poznanie zasad organizacji wydarzeń, możliwość rozwoju umiejętności organizacyjnych. Wszyscy wolontariusze otrzymają od nas stosowne rekomendacje i umowę wolontariacką.

Jeśli chcesz zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się, szkolić warsztat we współpracy z zawodowcami oraz poznać niebanalnych ludzi napisz do nas. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie załączonego formularza i odesłanie na adres alezgustawie@gmail.com. W ten sposób powstanie baza osób, z którymi będziemy współpracować przy różnych naszych działaniach.

KWESTIONARIUSZ WOLONTARIUSZA

———————————————————————————————————————————

Gustaw znowu czytał w 102!

Gustaw czyta

„(…) wpisałem do wyszukiwarki hasło „hayek”, lecz zamiast stron dotyczących friedricha hayeka, filozofa i ekonomisty, znalazłem strony dotyczące salmy hayek, modelki i aktorki,

tysiące stron, setki fotografii,

zdjęcia jej biustu, zdjęcia jej nóg, zdjęcia jej twarzy, całej jej postaci, jednak nie o niej wtedy myślałem, nie o jej nogach, nie o jej spojrzeniu, nie chciałem oglądać piersi salmy hayek, nie chciałem oglądać jej ramion i pośladków, a jednak oglądam: tyłek, plecy, piersi, ramiona, no­gi, twarz, nos, uszy, oczy, choć moim celem był friedrich von hayek, profesor friedrich august von hayek, urodzony w wiedniu, zmarły we fryburgu, noblista, filozof szkoły austriackiej (…)”

kiedy: 29 kwietnia (środa), godz. 19.00

gdzie: Foto Cafe 102, ul. Piotrkowska 102, Łódź

czytamy: „Salma (love story dla jednego aktora)”

napisał: Przemysław Fiugajski

reżyseruje: Tomek Jeziorski

czyta: Pavel Kryksunou

muzykuje: Bogdan Klat

A wszystko to odbyło się dzięki:

– nowej współpracowniczce Gustawa: Maryni Janus

– uporowi Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki – Ależ Gustawie!

– gościnie Foto Cafe 102

– uprzejmości autora

[nggallery id=49]

fot. Michał Awin

———————————————————————————————————————————

 

Procent dla Łodzi!

14

Gustaw nieustająco namawia do wspierania kultury.

W niedzielę (29.03.2015 r.), w ramach akcji Procent dla Łodzi, zorganizowanej w Manufakturze przez Fundację JiM, namawiał razem z innymi organizacjami pożytku publicznego do tego, aby Twój 1% został w Łodzi. Jeśli się jeszcze nie rozliczyłeś z fiskusem – wybierz jedną z łódzkich organizacji.

A najlepiej wybierz Gustawa!

Dlaczego? Bo kultura jest ważna!

Krótka fotorelacja z niedzielnej przygody:

[nggallery id=48]

fot. Michał Awin

I gazeta o Gustawie pięknie napisała:

„Spore zainteresowanie dzieci wzbudziło stoisko Fundacji „Tworzenie i Promowanie Sztuki – ależ Gustawie”, z mnóstwem pluszowych mupetów. Organizacja przygotowuje dla dzieci lalkowe przedstawienia i performance w tramwajach i w parkach. – Zbieramy na teatr rowerowy, czyli scenę zainstalowaną na specjalnym rowerze, żeby regularnie występować w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Anna Zadęcka-Zięba. – Praca z dziećmi jest cudowna, bo one wierzą w iluzję teatru.”

Link do całego artykułu.

Gustaw również ustanawiał rekord!

To była dla Gustawa pracowita niedziela…

…teraz czas na Twój ruch – 1% na kulturę!

KRS 0000391046

——————————————————————————————————————————–

Opowiem Ci bajkę.

Wszystkie dzieci lubią bajki, a najlepiej, gdy opowiadają je im najbliżsi – w tym babcie i dziadkowie. Opowiedzenie ciekawej bajki to jednak czasami zadanie niełatwe.

Już we wrześniu Fundacja – ależ Gustawie! rusza w podróż po Polsce. Odwiedzimy wiele miejscowości z województw łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego z projektem dla dzieci i seniorów „Opowiem Ci bajkę”.

gotowy ze spadami

W 20 miejscowościach będzie można zobaczyć spektakl teatralny „Calineczka” zagrany z wykorzystaniem lalek, a następnie wziąć udział w warsztatach rozwijających wyobraźnię, prowokujących do twórczego myślenia, wykorzystujących innowacyjne metody twórczej aktywności i wzmacniających więzi między wnukami a dziadkami. „Calineczka” to przedstawienie o maleńkiej dziewczynce o ogromnym sercu. W świecie pełnym niespodzianek spotyka ją wiele ciekawych, ale też niebezpiecznych przygód.

Uczestnicy warsztatów poznają techniki aktywności twórczej z wykorzystaniem lalek teatralnych i elementów sztuki teatralnej – improwizacji i storytellingu. Spotkania będą prowadzone przez zawodowych aktorów posiadających doświadczenia w działaniach animacyjnych.

Udział w wydarzeniu to świetna okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu i budowania pozytywnych relacji międzypokoleniowych.

Do udziału w przedstawieniach i warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych seniorów z wnukami – udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

logo asos

Patronat Medialny

GLOS_SENIORA_logo-OK

logo_starsi_rodzice

Zapolice

[nggallery id=41]

Wola Krzysztoporska

[nggallery id=40]

Grabów

[nggallery id=39]

Głowno

[nggallery id=38]

Bobrowniki

[nggallery id=36]

Nieborów

[nggallery id=35]

Sulejów

[nggallery id=34]

Solec Zdrój

[nggallery id=33]

Rymanów

[nggallery id=32]

Gorajowice

[nggallery id=31]

Szebnie

[nggallery id=30]

Lubatowa

[nggallery id=29]

Wielopole Skrzyńskie

[nggallery id=28]

Wiśniowa

[nggallery id=27]

Biecz

[nggallery id=26]

Ropczyce

[nggallery id=25]

Niedźwiada

[nggallery id=24]

Gnojnica Dolna

[nggallery id=23]

Trzcinica

[nggallery id=22]

RAPORT EWALUACYJNY PROJEKTU

———————————————————————————————————————————

Gustaw jedzie w góry!

asos_logo_kolor

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało Gustawowi dofinansowanie na projekt „Opowiem Ci bajkę” w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych – promującą integrację wewnątrz- i międzypokoleniową.

IMG_0952

W związku z tym Gustaw odwiedzi min. woj. podkarpackie ze spektaklami i warsztatami dla tych starszych i najmłodszych 🙂

———————————————————————————————————————————

 

Czytanie w Niebostanie.

27

Widma, strachy i zemsta na yorkach? Tego nie wiecie o Bałutach na pewno! Czytanie performatywne komedii grozy „Nawiedzeni” Pawła Tomczaka – Tomaszewskiego w wykonaniu naszych aktorów odbyło się w  niedzielę 21. września o godz. 15:00 w „Niebostanie” przy ul. Piotrkowskiej 17.

Oto krótka fotorelacja 🙂

[nggallery id=37]

———————————————————————————————————————————

Gustaw w wakacje nie próżnuje!

W ostatnim czasie można było nas spotkać na łódzkich imprezach plenerowych – na kiermaszu na Księżym Młynie oraz Sjeście w Parku Julianowskim. Zarówno dzieci, jak i dorośli, mogli poznać tajniki teatru lalkowego i pobawić się przygotowanymi przez Gustawa marionetkami, pacynkami, kukłami itp. Można było wejść za parawan i przez chwilę poczuć się prawdziwym aktorem. Dla wielu widzów było to pierwsze doświadczenie z teatrem „od kulis”.

Fundacja – ależ Gustawie! wychodzi ze sztuką do ludzi i pokazuje, że kultura może być wszędzie. Dlatego nie zabrakło nas na imprezach, na których łodzianie z przyjemnością spędzają wolny czas. Chcemy zainteresować dzieci teatrem i pokazać, że sztuka wcale nie jest nudna i poważna.

Do zobaczenia przy kolejnych okazjach.

———————————————————————————————————————————

 

Dotknij Teatru 2014

„Ale jazda” już za nami! Aktorzy w tramwaju zrobili furorę – zainteresowali się nami min. TVN 24 i Polsat News. W obu stacjach pojawiły się materiały filmowe z akcji. Pasażerowie uśmiechnięci nie szczędzili Guciowi braw, nawet Pan Motorniczy się uśmiechał 😉

Niektórzy mówili, że to może natręctwo tak z kulturą do tramwaju… Mamy dla nich jedną odpowiedź: w kwestii kultury Gustaw jest i pozostanie natrętny! 🙂

DT 2014_banner_muz m lodz_703x303-1

 

W tym roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru Gustaw będzie jeździł tramwajami.

Akcja „Ale jazda” została stworzona z myślą o mieszkańcach miasta: o tej Pani co wiezie żonkile z targowiska i o tym mężczyźnie co jedzie do chorej żony i jeszcze o tej Pani, której zepsuł się samochód i musi jechać dziś tramwajem, i też o tej dziewczynie z nosem w książce na ostatnim siedzeniu i o tym chłopaku co jedzie bez biletu, bo to przecież „tylko jeden przystanek”.

Chcemy przekonać mieszkańców miasta, że teatru można dotknąć w każdym miejscu, że powinien on być ogólnodostępny.

 

DT Logo podstawowe 800

——————————————————————————————————————————— 

Ferie zimowe w Teatrze Pinokio

 

Rok temu Gustaw spędził ferie z dziećmi w Teatrze Pinokio w Łodzi. Były warsztaty, były obiadki, był spektakl, były dzikie tłumy na widowni, była energia…..W tym roku będzie również fantastycznie.

Kto chętny niech zapisuje swoje pociechy, bo ilość miejsc ograniczona.

Wszystkich młodych miłośników teatru zapraszamy na spędzenie ferii zimowych na warsztatach teatralno-plastycznych w Teatrze Pinokio w Łodzi.

Będzie to to doskonała okazja do bliższego poznania pracy w teatrze, pokonania własnej nieśmiałości, doskonalenia swoich talentów oraz pobudzania i rozwijania kreatywności. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać teatr od kulis, zapoznać się ze sceną, pracowniami teatralnymi i zapleczem technicznym. Dowiedzą się jak powstaje spektakl i na czym polega praca poszczególnych realizatorów.

 

szczegóły na stronie: http://teatrpinokio.pl/index.php/component/content/article/334.html
———————————————————————————————————————————

Gustaw czyta w 102

A gdyby tak autobusy nocne kursowały co 2 może co 3 godziny ?

Gustaw bardzo by tak chciał i wie że jest w tym chceniu chwilowo odosobniony. Na  nic budżety obywatelskie, głosowania, wkrótce wszyscy będą chcieli, żeby nocne kursowały możliwie najrzadziej. To jest możliwe.

Czy wiecie jak wspaniałe rzeczy mogą się przytrafić,  jak się czeka na taki nocny…..  a jeszcze jak ktoś się przysiądzie, zacznie gadać,  niby od rzeczy, do siebie a jednak z jakimś sensem i jakby właśnie do ciebie.

Na nocny czekamy wykorzystując tekst Michała Walczaka   „Nocny autobus”.

Przystanek –  Foto Cafe 102

Jedyny taki kurs: 24 października 2013r.

Godz. 19:00 (na miejscu będziemy sobie wyobrażali, że jest trochę później)

Na przystanku czekają: Anna Guzik, Maciej Piotrowski

Kierowca: Pavel Kryksunou

Reżyser zdarzenia: Ryszard Zięba

Tekst udostępniony dzięki uprzejmości: FORMAT-A

[nggallery id=18]

———————————————————————————————————————————

Stary Rynek. Re – animacja.

 

14 września, godz.: 13 – 18

21 września, godz.: 13 – 18

28 września, godz.: 13 – 18

5 października, godz. 13 – 18

12 października, godz. : 12- 17

19  października, godz. 13 – 18

No to tak szczerze. Kiedy ostatnio byliście na Starym Rynku?

A tak, tak, wiemy, że są i tacy, którzy się zdziwią: „To w Łodzi jest Stary Rynek? Gdzie?”

A tuż obok Parku Śledzia (oficjalnie Parku Staromiejskiego).

To właśnie tam spotykali się pierwsi mieszkańcy Łodzi i sobie rozmawiali o przyszłości swojego małego wówczas miasta. Potem ktoś przyniósł jabłka, które chciał sprzedać, obok ustawił się ktoś inny z gruszkami i tak powstał pierwszy łódzki targ, oczywiste również miejsce spotkań towarzyskich.

A gdyby tak cofnąć czas i w jesienne soboty się tam spotkać?

Spróbujmy. Fundacja – ależ Gustawie ! zaprasza na wydarzenie „Stary Rynek. Re – animacja”.

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? :

–  odbędzie się kiermasz rzeczy oryginalnych, ręcznie robionych, nietuzinkowych.

– o godzinie 14 spektakl dla dzieci

– gry i zabawy dla młodszych i nieco starszych

Oczywiście impreza jest darmowa.

Stary Rynek. Re – animacja”  to projekt artystyczny skierowany do szerokiego grona odbiorców, gdzie jedynym kryterium jest chęć uczestnictwa w wydarzeniu.

Wydarzenie ma na celu odkrycie możliwości tkwiących w zapomnianej na co dzień przestrzeni miejskiej ? Starym Rynku. Głównym celem projektu jest chęć integracji i identyfikacji mieszkańców z miastem Łódź.

Wydarzenie będzie ogólnodostępne i bezpłatne dla wszystkich mieszkańców.

Projekt „Stary Rynek. Re – animacja” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

logo_wer_horyzont_zhaslem_pl_kolor

———————————————————————————————————————————

Gustaw czyta w 102

                                                                    plakat

Jak już człowiek urodzi się męczennikiem to nie ma rady. Musi dźwigać na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za całą ludzkość, za losy świata, za globalne ocieplenie, za wydarzenia przeszłe, przyszłe i za teraźniejsze

Gustaw  czyta a Kazik cierpi.

Jakie są powody cierpień Kazika? Po kiego diabła Marzenka szyje ciągle białe sukienki ?

Fundacja – ależ Gustawie ! zaprasza na czytanie dramatu Tomasza Kaczmarka pt. : „Męczeństwo Kazika, czyli misterium blokowe”

Kazik będzie cierpiał w Foto Cafe 102 w Łodzi, ul. Piotrkowska 102,

17 lipca 2013 r.

o godzinie 20 : 00

Wstęp jest bezpłatny.

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Udział biorą: Pavel Kryksunou, Aleksandra Gałaj, Anna Guzik, Katarzyna Kaleta, Anna Zadęcka

———————————————————————————————————————————

„Teatru (S)tworzenie

plakat

Serdecznie zapraszamy na premierowy pokaz 29 czerwca 2013r. o godzinie 12:00

do klubu Scenografia przy ul. Zachodniej 81/83 w Łodzi

W projekcie biorą udział dzieci i młodzież z Domu Dziecka nr 2 i nr 6 w Łodzi.

Prowadzenie:  Aleksandra Gałaj, Anna Zadęcka – Zięba

 Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

„Teatru (S)tworzenie” to projekt teatralno – edukacyjny realizowany przez Fundację – ależ Gustawie !, skierowany do dzieci i młodzieży z domów dziecka na terenie Łodzi. Głównym celem projektu jest włączenie dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym w czynne uczestnictwo w tworzeniu kultury, ułatwienie im dostępu do korzystania z niekonwencjonalnych metod edukacji kulturalnej i inspirowanie do twórczego spędzania wolnego czasu.

Od marca aktorzy wspólnie z dziećmi z łódzkich domów dziecka pracowali nad małymi formami teatralnymi, które w efekcie złożą się na pokaz finałowy.

Dzieci w trakcie zajęć nie tylko poznały specyfikę pracy aktora, ale również własnoręcznie wykonały elementy scenografii, rekwizyty a nawet stworzyły muzykę.

[nggallery id=10]

———————————————————————————————————————————

Druga edycja warsztatów teatralno – plastycznych  „Laki w przedszkolu” dobiegła końca.

„Lalki w przedszkolu” to autorski pomysł Fundacji – ależ Gustawie! realizowany w ramach projektu „Dotknij Teatru”, w dniach 25, 26, 27 marca 2013r. w Łodzi.

7 aktorów
7 przedszkoli
40 lalek

63 godziny warsztatów

400 dzieci biorących udział w warsztatach.

———————————————————————————————————————————

Fundacja – ależ Gustawie !
ogłasza nabór publicznych przedszkoli do udziału w projekcie „Dotknij Teatru” 2013r.

„Lalki w przedszkolu” to cykl trzydniowych warsztatów dla dzieci i opiekunów grup, mający na celu przybliżenie technik lalkowych i pracy w teatrze.

Warsztaty są bezpłatne.

O warsztatach:
– warsztaty odbywają się na terenie przedszkola
– trwają 3 dni (25, 26, 27 marca 2013r.)
– w jednym przedszkolu zostaną utworzone 2 grupy (młodsza i starsza)
– zajęcia prowadzą zawodowi aktorzy
– w jednej grupie może być maksymalnie 25 dzieci i dwóch opiekunów

O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia wysłane na : alezgustawie@gmail.com będą przyjmowane do 10 marca 2013r.
W projekcie weźmie udział 7 przedszkoli.

W warsztatach nie mogą wziąć udziału przedszkola, które uczestniczyły w nim w poprzedniej edycji w 2012r.

Zapraszamy na stronę internetową fundacji – www.alezgustawie.pl , można tam zobaczyć jak wyglądała ubiegłoroczna edycja warsztatów.

———————————————————————————————————————————

gustaw czyta plakat 5

30 stycznia 2013 o godzinie 19:00
zapraszamy na kolejną edycję spotkań z cyklu
organizowanych przez
Fundację  – ależ Gustawie! i Foto Cafe 102 pt.
Gustaw czyta w 102″
Wstęp wolny!!!

A o czym tym razem Gustaw udaje się na „Terapię”.
To dopada każdego. Poszukując własnej tożsamości, zmagając się z problemami dnia codziennego Gustaw
postanowił skorzystać z terapii; położyć się na symbolicznej kozetce i oddać się
w ręce niezbyt doświadczonej (jak się później okazało) terapeutki.
Jakie problemy dopadły Gustawa? Co wyniknie z nowatorskiej terapii? Czy Gustaw spojrzy inaczej na otaczający go świat?
Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już
30 stycznia 2013r. o godzinie 19:00, w Foto Cafe 102 (Łódź, u. Piotrkowska 102).

„Terapia” – Joanna Górniak
reżyseria – Przemysław Jaszczak
udział biorą: Aleksandra Gałaj, Anna Guzik, Katarzyna Kaleta, Katarzyna Maj, Anna Zadęcka.

———————————————————————————————————————————